Domů / Novinky / Dokáže oblečení s příměsí grafitu ochránit před komářím píchnutím?

Dokáže oblečení s příměsí grafitu ochránit před komářím píchnutím?

Dokáže oblečení s příměsí grafitu ochránit před komářím píchnutím? - Lovespa    Hmyzí sezona skončila, takže se může zdát, že tento článek je již letos mimo mísu. Ale sdělení je tak důležité, že jsme Vás o něj nechtěli ochudit. Vědci z Bostonské univerzity dospěli k názoru, že oblečení s příměsí nového nanomateriálu grafenu, by mohlo blokovat signály, které komáři používají k identifikaci své oběti a jejího krevního rečiště. Toto zjištění otevírá nový pohled na prevenci kousnutí komárů bez chemických látek a to se příští léto může hodit!

V příspěvku publikovaném ve Sbornících Národní akademie věd její vědci publikovali doměnku, že vícevrstvý grafen použitý v oblečení může poskytovat až nečekanou obranu proti kousnutí komárů. Ultratenký, ale silný materiál působí jako bariéra, kterou komáři nemohou probodnout. Experimenty současně ukázaly, že grafen také blokuje chemické signály, které komáři používají k vyhledání své oběti. Tato zjištění naznačují, že oblečení s grafenovou podšívkou by mohlo být účinnou bariérou proti komárům.

„Komáři jsou jednimi z největších přenašečů nemocí na celém světě a existuje velký obecný zájem o nechemickou ochranu před jejích bodnutími,“ řekl Robert Hurt, profesor Brownovy fakulty inženýrství a hlavní autor článku. "Pracovali jsme na látkách, které obsahují grafen jako bariéru proti toxickým chemickým látkám. Začali jsme také přemýšlet o tom, k čemu by mohl být grafen dále využitelný a došlo to až ke komárům."

Aby vědci zjistili, zda by to fungovalo, přijali několik odvážných dobrovolníků ochotných získat několik komářích kousnutí jménem vědy. Účastníci umístili ruce do prostoru naplněného komáry tak, že komáři měli k dispozici vždy pouze malou skvrnu na kůži. Komáři byli chováni v laboratoři, aby bylo možné potvrdit, že jsou prostí nemocí. Bylo porovnáváno počet kousnutí získaných na holé kůži, na kůži pokryté tenkou vrstvou tkaniny a na kůži pokryté tenkým filmem oxidu grafenu (GO je grafenový derivát, který lze zpracovat na film tenký dost na to, aby byl použit v nanomateriálech). Holou pokožku brali komáři útokem, mírně oblečenou pokožku minulo zhruba jedna třetina bodnutí a kůže pokrytá filmem z grafenu neobdržela jediný štípanec. 

 

                                                    Tenký plátek oxidu grafenu pro testování                                                                     Pokožky zakrytá obyčejnou tenkou tkaninou

„S grafenem komáři ani nepřistáli na kožní ploše - zdálo se, že jim vůbec nevoní,“ řekla Cintia Castilho, Ph.D. studentka na Brownově univerzitě a hlavní autor studie. "Předpokládali jsme, že grafen bude fyzickou bariérou pro kousání a bodání, a to díky odolnosti proti propíchnutí, ale když jsme viděli tyto experimenty, začali jsme se domnívat, že to je také chemická bariéra, která brání komárům cítit, že je poblíž "potrava". Aby potvrdili myšlenku chemické bariéry, umístili vědci kapátkem lidský pot na vnější stranu grafenového filmu. S chemickými podněty na vnější ploše se komáři začali shlukovat přímo na kapce potu stejně, jako na holé kůži.

Veškerá uvedená zjišťění potvrzují, že nanomateriály a jejich modifikace jsou opravdu materiály budoucnosti. Nezbývá si jen počkat, a vyzkoušet je na vlastní kůži!

My jsme rozhodně zvědaví!

Váš tým Lovespa.cz

 

Zdroj: brown.edu/news/2019-08-26/moquitoes