Home / Gift packages

Sulphur gift package SINOVA


No ratings.
The healing sulphur springs in our spa have been helping patients with skin diseases since the 18th century. Herbs in a sulphur shampoo care for the irritated scalp and the thyme acne gel cares the oily skin and also smells wonderful.
Manufacturer: SINOVASINOVA
Availability: Ready for shipping
459 Kč , plus Shipping
 
Sulphur gift package SINOVA

We know that our customers buy often our products as a gifts to their loved ones. So we have prepared several gift packages made up of the most popular and best-selling products. With stylish gift wrapping and quality products you have a great gift with ease.

We provide the packages with gift ribbon. Because of the safety during the transport, we put the ribbon inside the package. You can place it on the package according to your imagination.

 

Sulphur gift package contains

 

Sirný šampon s bílým jmelím SINOVA, 200 ml - účinný sirný šampon s obsahem vody z přírodního léčivého pramene, vlaštovičníkem, bílým jmelím a 1% síry. Vzhledem k vyššímu obsahu síry (1%) a použité sirné minerální vodě z léčivého pramene lázní Ostrožská Nová Ves je vhodný k následné hygienické péči o vlasovou pokožku u osob se sklonem k lupénce, atopickému ekzému a lupovitosti. Obsažená síra a jmelí mají protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky, dezinfikují ložiska ekzémů a lupénky a napomáhají jejich hojení. Můžete jej zakoupit také samostatně v našem e-shopu zde.

 

 

Tymiánový gel na akné se sírou SINOVA, 100 ml - jemný gel provoněný tymiánovými silicemi s obsahem minerální sirnaté vody z léčivých pramenů lázní Ostrožská Nová Ves a 2% síry působí pozitivně na pokožku postiženou akné a ekzémy. Tymiánové silice upravují sekreci kožního mazu a omezují nadměrné pocení pokožky. Jemný gel pleť hydratuje, takže nezůstává suchá a podrážděná. Je vhodný na obličej, dekolt i celé tělo. Nanáší se v tenké vrstvě, dle aktuální potřeby i vícekrát denně. Dobře se vstřebává a pleť zklidňuje. Můžete jej zakoupit také samostatně v našem e-shopu zde.

 

 

 

Customer who bought this product also bought:
Regenerative zinc shampoo SINOVA, 200ml Regenerative zinc shampoo SINOVA, 200ml Art.No.: 00004
Ready for shipping
Shampoo for skin care of the scalp with a tendency to eczema and psoriasis. It contains a special combination of natural substances - mineral water from sulphurous springs, proven active herb complex, white mistletoe and zinc.
199 Kč
more Info
Art.No.: 00001
Ready for shipping
329 Kč
more Info
Sulphur anti-dandruff shampoo THERMELOVE, 200ml Sulphur anti-dandruff shampoo THERMELOVE, 200ml Art.No.: 00058 Best seller
Ready for shipping
Shampoo for skin care of the scalp affected by eczema, dandruff and psoriasis. It can be used as a shower gel. It contains a special combination of natural substances – thermal sulphur water, zinc and extracts of white mistletoe and tea tree oil.
219 Kč
more Info
Sulphur shampoo with white mistletoe SINOVA, 200 ml Sulphur shampoo with white mistletoe SINOVA, 200 ml Art.No.: 00057
Ready for shipping
Effective sulphur shampoo contains water from the natural healing spring, white mistletoe and 1% of sulphur. It is suitable to treat the irritated scalp, eczema, psoriasis and other skin problems. Can be used also as body shampoo.
219 Kč
more Info
Herbal oleogel Artrosin SINOVA,100ml Herbal oleogel Artrosin SINOVA,100ml Art.No.: 00019
Ready for shipping
Oleogel Artrosin is a massage emulsion designed for home use to hydrate and massage the body. It contains natural sulphur water from healing springs and herbal extracts. It is suitable for skin care in the area of ​​muscles, joints and varicose veins.
129 Kč
more Info
Write Product Review
No review available for this item.