Domů / Novinky / Krásné vlasy a zdravá pokožka hlavy? Zbavte se lupů navždy!

Krásné vlasy a zdravá pokožka hlavy? Zbavte se lupů navždy!

Krásné vlasy a zdravá pokožka hlavy? Zbavte se lupů navždy! - Lovespa    Trápí vás neustálé svědění hlavy, mastná pokožka, tvorba lupů a nevíte si už rady? Nemusí se jednat jen o "obyčejné" lupy, ale o seboroickou dermatitidu, která postihuje 3 až 5% světové populace a kromě vlasové části hlavy postihuje také obličej, hrudník a oblast genitálií. Jak správně pečovat o takto postiženou pokožku se dozvíte od naší dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové.

 

Jak bojovat s lupy a seboroickou dermatitidou jsme se zeptali MUDr. Kateřiny Macháčkové, kožní lékařky Sirnatých lázní v Ostrožské Nové Vsi

Zima je ročním obdobím, na které se přibližně polovina populace nadšeně těší a přibližně stejná polovina zimu prostě nemusí.  Jednou z příčin, proč je toto roční období v nemilosti, jsou neustálé přesuny z vytopených místností do nehostinných venkovních prostor, což doprovází opakované oblékání a svlékání mnoha textilních vrstev a čepic. Dojde-li k zapocení, mohou se objevit v oblasti pokožky hlavy a vlasů kožní problémy.

V mírných případech může nemocný hovořit pouze o tom, že ho trápí lupy a svědí pokožka hlavy, ale v intenzivnějších případech už bude pravidelně navštěvovat lékárnu a pak možná i kožní ambulanci, protože výsledkem může být nevítaná, avšak v zimě častá seboroická dermatitida.

 

Paní doktorko, co to znamená, když lékař sdělí pacientovi, že se u něj objevila „seboroická dermatitida“?

Jedná se o chronické, opakující se kožní onemocnění, které postihuje zejména lokality kůže bohaté na mazové žlázy. Co přesně ji vyvolává, to není 100% známo, zřejmá je zde však výrazná vazba na klimatické změny a narušení kyselého ochranného kožního pláště spolu s působením některých mikrobiálních faktorů. Onemocnění může postihovat malé děti od nejútlejšího věku stejně tak jako dospělé. Nejčastěji se tvoří nánosy jemných žlutavých „mastných“ šupinek ve kštici, které mohou vytvářet souvislé vrstvy. Projevy mohou postihovat i hrudník, obličej - nejčastěji obočí a nosoretní rýhy. V pokročilých stavech se přidává zarudnutí pokožky a nepříjemné svědění.

 

Různé formy seboroické dermatitidy

 

Jaké jsou dnes možnosti léčby?

Základem úspěšné léčby je úprava životního stylu - omezení stresu, bránění zapocení pokožky, preference vzdušných oděvů a pokrývek hlavy, eliminace umělých materiálů. Ačkoli se jedná o recidivující onemocnění, vždy je třeba volit i vhodnou vlasovou kosmetiku. S dobrým efektem se setkáváme u přípravků s obsahem lokálních antimykotik, ichtyolu nebo seleniumdisulfidu. Podobný efekt však mohou mít také kosmetické přípravky s obsahem síry.  Jsou to například šampony značky SINOVA, které obsahují vodu z místního přírodního léčivého pramene tady u nás v Sirnatých lázních Ostrožské Nové Vsi. Dále jsou obohaceny o síru a výtažky z některých bylin, které napomáhají zklidnění pokožky a mohou působit částečně také antimykoticky a desinfekčně. Pokud není účinná léčba běžně dostupnými šampony, je vždy vhodné navštívit dermatologa. Ten vyloučí, zda se nejedná o jiné kožní onemocnění, např. atopický ekzém, kontaktní alergii, lupénku, kožní plíseň nebo vážnější autoimunitní onemocnění, kdy v těchto závažných případech je akutní léčba vyhraněna především dermatologovi a spočívá v aplikaci celkové léčby  nebo lokální fototerapie postižených míst pokožky.

 

Paní doktorko, děkujeme za rohovor a přejeme vám i vašim pacientům mnoho úspěchů v léčbě této obtížné nemoci.

Tým Lovespa.cz

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Na léčbu nejrůznějších kožních problémů se specializují Termální lázně Velké Losiny a Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves. Koupele v přírodní léčivé sirné vodě mají totiž na lidskou pokožku prokazatelný pozitivní efekt a ulevují od příznaků kožních nemocí. Proto byly na základě těchto poznatků vyvinuty ve spolupráci s dermatology kosmetické přípravky THERMELOVE® a SINOVA®, obsahující vodu z léčivých lázeňských pramenů. 

Šampony SINOVA obsahují sirnou vodu z přírodního léčivého pramene lázní Ostrožská Nová Ves. V nabídce je Regenerační šampon SINOVA se zinkem, který je určen pro běžné denní použití a obsahuje sirný pramen, zinek a extrakty z bílého jmelí a vlaštovičníku. Sirný šampon SINOVA proti  lupům je navíc obohacen o 1% síry a je vhodný pro intenzivní péči o pokožku hlavy postiženou nejrůznějšími kožními problémy. Obsažená síra upravuje tvorbu kožního mazu a dezinfikuje ložiska kožních nemocí.

Šampony THERMELOVE obsahují sirnou termální vodu z Termálních lázní Velké Losiny. V nabídce je Zklidňující šampon THERMELOVE s tea trea olejem, který obsahuje sirný pramen, olej z čajovníku (Tea Tree Oil) a unikátní komplex bylin a výtažků pro zklidnění podrážděné pokožky hlavy. Sirný šampon THERMELOVE proti lupům je opět obohacen o 1% síry a je zvláště doporučován pacientům kteří trpí kožními problémy. Obsažené minerální látky ze sirného pramene, přírodní oleje a bylinné extrakty mají antiseptický a antibakteriální účinek.

Všechny šampony jsou dermatologicky testované, nejsou parfémované syntetickými parfémy, obsahují jen rostlinné silice a jejich směsi. Jsou vhodné k péči o citlivou pokožku hlavy u osob se sklonem k tvorbě lupů, lupénce, ekzémům a dermatitidám.  Šetrně mají vlasy a napomáhají zklidňovat podrážděnou pokožku. Lze je používat i jako tělový šampon při zvýšené potivosti.