Domů / Novinky / Účinky síry na lidský organismus

Účinky síry na lidský organismus

Účinky síry na lidský organismus - Lovespa    Většina z nás si pod slovem síra představí hořlavou látku na špičce zápalky nebo nepříjemný zápach chemické laboratoře. Síra je ale především minerál, který je důležitý pro lidský organismus, naše zdraví a vyskytuje se všude kolem nás v přírodě. Má mnoho různých podob a možností využití v běžném životě. Seznamte se se sirným pramenem lázní Ostrožská Nová Ves a jeho blahodárným působením na lidský organismus.

 

Síra je všude kolem nás

Síra je obsažena v půdě, v mořské vodě, ve vzduchu… Tvoří podstatnou složku většiny organických materiálů a vyskytuje se v nejrůznějších bílkovinách přítomných prakticky ve všech živých organismech. Síra je obsažena v řadě molekul, které jsou nezbytné pro fungování lidského organismu, kde má nezastupitelný význam při růstu vlasů, nehtů a kůže, napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci. Síra také chrání lidské buňky před působením těžkých kovů, pomáhá organismu vzdorovat bakteriím a negativním vlivům záření, chrání také před toxiny a znečištěním organismu.

Síra má tzv. keratolytický efekt. To ve zkratce znamená, že snižuje množství šupin na povrchu lidské pokožky, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky a má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavek. Blokuje totiž odbourávání elastinu a kolagenu v chrupavkách. Sirovodík bohatě obsažený v sirných pramenech se vstřebává kůží do těla cestou mazových a potních žlázek a způsobuje rozšíření krevních cév kůže. Důsledkem může být zarudnutí pokožky tzv. sirný erytém.V důsledku nejen těchto biochemických pochodů má síra na kůži účinek antiseptický, protibakteriální a protizánětlivý tzv. antiflogistický. Toto se uplatňuje zejména při léčbě nemocí kůže a pohybového aparátu.

V přírodě rostliny přijímají síru z půdy ve vodném roztoku. Síru nalezneme v poměrně značném množství v uhlí, ropě, železných rudách a je také přítomna v atmosféře ve formě plynů. Síra jako čistý prvek se vyskytuje především v oblastech s bohatou vulkanickou činností nebo v okolí horkých minerálních pramenů. Její sloučeniny se využívají v podstatě ve všech odvětvích chemického průmyslu, potravinářství, ve výrobě kosmetiky a také v lázeňství.

Lázně mají v České republice bohatou tradici a léčivé účinky minerálních pramenů jsou známy již po staletí. S vysokým obsahem síry ve vodě je spojená mnohaletá tradice úspěšné lázeňské léčby v SIRNATÝCH LÁZNÍCH Ostrožská Nová Ves. Léčba je zde zaměřená na onemocnění kožní, pohybové, oběhové a neurologické.
 

Sirné prameny v Ostrožské Nové Vsi

Sirné prameny v Ostrožské Nové se tvoří v hloubce 30 - 40 metrů pod zemským povrchem. Jsou studené a obsahují kromě minerálů jako je vápník, sodík, hořčík a dalších ve vodě rozpuštěných látek důležitých pro lidský organismus, především vysoký obsah síry - více než 5 mg/l. V sirné vodě je obsažen také sulfan, zastarale sirovodík – H2S, který způsobuje zápach po zkažených vejcích. Sirná voda z Ostrožské Nové Vsi je jedinečná a terapeuticky velmi účinná. Koupele v sirné vodě jsou základem lázeňské léčby v těchto moravských lázních a přináší široké spektrum příznivých účinků na lidský organismus a významnou měrou napomáhají ke zlepšení zdravotního stavu při léčbě kožních, pohybových, oběhových a neurologických onemocnění.

Sirná voda se velmi osvědčila při léčbě kožních problémů jako je lupénka (psoriáza), atopický ekzém, akné a dalších chronických kožních onemocnění (dermatózy). Tato sirná voda z místního přírodního léčivého pramene byla použita také jako základní složka při výrobě lázeňské kosmetiky SINOVA®, která byla vyvinuta ve spolupráci s dermatology a má právě díky použití této vody velmi příznivé účinky na citlivou a problematickou pleť.

 

Mezi produkty kosmetiky SINOVA® naleznete jak sirná mýdla, sirné krémy či gely k péči o pokožku postiženou kožními problémy, tak i sirné šampony, které díky svému složení napomáhají snižovat maštění vlasů nebo tvorbu lupů. Všechny výrobky obsahují sirnou vodu z místního léčivého pramene a do některých produktů je síra pro větší účinnost ještě doplněna. V sortimentu najdete výrobky s koncentrací síry od 1% do 6%. Díky obsahu minerálních látek ze sirného pramene, přírodních olejů a bylinných extraktů mají výrobky výrazný antiseptický, antibakteriální a protiplísňový účinek.

 

Historie lázní Ostrožská Nová Ves

Historie o léčivých účincích vody v Sirnatých lázních sahá až do poloviny 18. století. Velké období sucha v letech 1750 – 1754 zapříčinilo nedostatek pitné vody v povodí řeky Moravy. Vyschly i bažiny a močály na novoveských lukách, proto obyvatelé Ostrožské Nové Vsi hledali zdroj vody především pro pasoucí se dobytek. Na místě bývalého močálu asi jeden kilometr od obce vykopali a postavili kamennou studnu. Vodu využívali pro spotřebu ve svých domácnostech a při této příležitosti zjistili také její léčivé působení.

V roce 1902 si novoveský rodák ThDr. František Botek, který trpěl revmatickými bolestmi, vzpomněl na zprávy o léčivé vodě. Léčivou vodu nechal otestovat v brněnském ústavu, kde bylo zjištěno, že v jednom litru se nachází 5-8 mg sirovodíku a tato voda byla uznána za léčivou. V červnu 1903 byly lázně otevřeny a podávaly se první koupele.

Od té doby až do současnosti jsou zdejší sirné vody využívány při léčbě nejrůznějších onemocnění. Mají protizánětlivý, protibolestivý a desinfekční účinek, dochází k uvolnění svalových spazmů, pozitivnímu ovlivnění pojivové tkáně a zlepšení prokrvení, nastává útlum alergických reakcí a vzestup nespecifické imunity. Účinek je tedy celostní a zahrnuje pozitivní vliv na kůži i celý pohybový aparát, výrazné bývá i ovlivnění únavového syndromu.

Malebné lázně v srdci Moravského Slovácka, v kraji vína a vinic letos oslaví 115 let své existence. Od doby svého založení rozšířily a zrenovovaly několik svých provozů a v současné době nabízí komplexní lázeňské, rehabilitační a lékařské služby pod jednou střechou včetně příjemného ubytování a restaurace. Pacientům je k dispozici odborná rehabilitační lázeňská péče, zdravotnická služba 24 hodin denně, kolonáda s obchůdky, kavárna s venkovním posezením a dětským koutkem. Oblíbené jsou sluneční terasy určené pro odpočinek a ničím nerušený relax. Sportovně orientovaní návštěvníci ocení multifuknční sportovní areál a hřiště na tenis, volejbal, nohejbal a minigolf.

Pokud chcete vyzkoušet působení sirné vody z přírodních léčivých pramenů lázní Ostrožská Nová Ves, můžete si vybrat některý z pobytů v těchto lázních nebo vyzkoušet lázeňskou kosmetiku SINOVA®

www.sinova.cz


 

Vyzkoušejte výrobky SINOVA®

Sirný šampon SINOVA® obsahuje sirnou vodu z přírodního léčivého pramene lázní Ostrožská Nová Ves. Díky obsahu minerálních látek ze sirného pramene, přírodních olejů a bylinných extraktů má výrazný antiseptický a antibakteriální účinek. Šampon je vhodný k následné hygienické péči o vlasovou pokožku u osob se sklonem k tvorbě lupů, lupénce, ekzému a lupovitosti. Šetrně myje vlasy a napomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku. Lze používat i jako tělový šampon. Výrobek je dermatologicky testovaný, není parfémován syntetickými parfémy a obsahuje pouze rostlinné silice a jejich směsi.

 

 

 

Sirné mýdlo SINOVA® obsahuje sirnou vodu z přírodního léčivého pramene lázní Ostrožská Nová Ves. Síra má výrazný antiseptický a antibakteriální účinek a mýdlo je tak vítaným pomocníkem na problematickou a mastnou pleť s výskytem akné a osvědčilo se i v následné hygienické péči o pokožku postiženou ekzémy a lupénkou. Mýdlo má protisvědivé účinky, zklidňuje pokožku a působí i proti plísním. Díky výrobě zastudena si mýdlo uchovává všechny výživné látky, minerály a vitamíny obsažené v přírodních olejích a bylinných extraktech. Výrobek je dermatologicky testovaný, není parfémován syntetickými parfémy a obsahuje pouze rostlinné silice. 

 

 

Sirný krém SINOVA® obsahuje přírodní vodu z přírodního léčivého pramene lázní Ostrožská Nová Ves, gerániový olej a přidanou koloidní síru. Díky nim je vhodný pro péči o pokožku postiženou akné, lupénkou a nejrůznějšími typy dermatitid. Obsažená sirná voda napomáhá při léčbě artritidy, podporuje tvorbu kolagenu a kreatinu, dezinfikuje pokožku a upravuje tvorbu kožního mazu. Díky obsaženým přírodním silicím zůstává kůže hydratovaná a vláčná. Výrobek je dermatologicky testovaný, neobsahuje živočišné produkty, konzervanty typu parabenů a není parfémován syntetickými parfémy. Obsahuje pouze rostlinné silice a jejich směsi.